7 sposobów na podróżowanie bez samochodu

Żyjąc w mieście musimy nieustannie się przemieszczać. Z resztą, nie tylko w mieście – na terenach wiejskich czy w mniejszych miejscowościach również, jednak to miasto daje najwięcej możliwości korzystania z różnych środków transportu. Poza tym, nie oszukujmy się, to w mieście jest dostępnych najwięcej alternatyw dla samochodów – odległości są mniejsze, a infrastruktura dostosowana do alternatywnych metod przemieszczania się. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak wiele jest możliwości?

  1. Chodzenie na piechotę – to najstarsza i najbardziej sprawdzona metoda podróżowania. Od zarania dziejów (dosłownie) ludzie chodzili na własnych nogach. Przemieszczanie się na piechotę, zwłaszcza jeżeli nie musimy opuszczać jednej dzielnicy, jest najwygodniejsze i zapewnia nam największą mobilność.
  2. Jazda na rolkach – to tylko nieznaczne rozwinięcie wersji z chodzeniem na piechotę. Rolki czy wrotki nie są ciężkie, można je więc przewieźć ze sobą w autobusie czy samochodzie, a pozwalają przemieszczać się szybciej. Sprawdzą się raczej na krótkie dystanse i raczej nie zimą, jednak w sezonie letnim to dobra alternatywa dla podjeżdżania trzech przystanków autobusem.
  3. Hulajnoga – Choć według prawa jest to dziecięca zabawka, to wszyscy wiemy, że coraz więcej dorosłych korzysta w codziennych podróżach z hulajnóg, zarówno tych tradycyjnych, jak i elektrycznych. Podobnie jak rolki, nie nadają się do pokonywania wielu kilometrowych tras, jednak te dwa-trzy kilometry ze stacji do biura czy z przystanku do domu spokojnie można na jednej z nich przejechać.
  4. Rower – niby oczywistym jest, że można wziąć swój rower, wsiąść na niego i zacząć codziennie dojeżdżać do pracy albo na spotkania ze znajomymi. Dlaczego więc nadal mamy tak mało rowerzystów na ulicach polskich miast? Przecież co i rusz budowane są nowe ścieżki rowerowe, a infrastruktura drogowa dostosowywana jest do potrzeb rowerzystów. Dodatkowo my sami korzystamy zdrowotnie z jazdy na rowerze – codzienna dawka ruchu to najlepsza profilaktyka wielu różnych chorób.
  5. Rower elektryczny – to pojazd, którym jest możliwe codzienne pokonywanie kilkunasto kilometrowej trasy. Rowerem elektrycznym w Poznaniu można dostać się do centrum miasta w niespełna godzinę, zaczynając z nawet najbardziej oddalonych od rynku przedmieść! Stałe tempo i wysoka jak na miasta prędkość dają możliwość sprawnego poruszania się po całym mieście.
  6. Skuter – Małym skuterem może poruszać się każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B, czyli tego najzwyklejszego – na samochody osobowe. Skuterem można niekiedy ominąć korki, jednak nie można na przykład przejechać przez park, co stanowi jego wadę względem roweru elektrycznego.
  7. Komunikacja miejska – w jednych miastach działa sprawniej, w innych mniej, jednak we wszystkich większych polskich metropoliach funkcjonuje. Nie zawsze i nie wszędzie da się nią dojechać, a ponadto jest się skazanym na rozstawienie przystanków i godziny wskazane w rozkładzie jazdy. Trzeba się nastawić na ścisk, tłum i długie godziny spędzone na przystankach w oczekiwaniu na autobus, tramwaj czy pociąg.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here