Rozmaite krostki, grudki oraz plamki pojawiające się na skórze dziecka potrafią spowodować spory niepokój rodziców. Potrafią być czynnikiem również niewinnego rozdrażnienia, jak także poważnej, wymagającej dużego leczenia dolegliwości. Warto więc wiedzieć, czym się charakteryzują poszczególne typy wysypki, aby z jednej strony nie wpadać w panikę z względu każdej zmiany, jednak również aby nie zlekceważyć symptomów. Na pewno wiedza ta będzie także przydatna, aby ulżyć choremu dziecku, bo pewne typy wysypek są niezwykle nieprzyjemne.
Ospa wietrzna
Wysypka towarzysząca ospie jest bardzo istotna oraz niestety ją pomylić z nowymi dolegliwościami. Najpierw ma formę niesymetrycznych plamek, które po paru godzinach zamieniają sie w wypełnione pęcherzyki z płynem. Te z kolei po kilku dniach zmieniają się w strupki oraz odpadają. Dolegliwościom skórnym wtóruje duże świerzbienie oraz temperatura. Leczenie jest zwłaszcza objawowe, przy dużej temperaturze składa się środki przeciwgorączkowe, a skórę należy smarować środkami przyspieszającymi wysychanie oraz łagodzącymi świerzbienie.
Różyczka
Różyczka jest dodatkową dolegliwością zakaźną, symptomem jakiej jest wysypka. W odróżnieniu od ospy nie są się pęcherzyki, a wyłącznie bladoróżowe, dosyć luźno rozmieszczone plamki. Pojawiają się one na starcie za uszami, a później na różnych partiach ciała, a że im towarzyszyć niewielka temperatura oraz zwiększenie węzłów chłonnych. Zmiany skórne przy różyczce nie są nieprzyjemne oraz nie należy ich jak smarować, same powinny po paru dniach zniknąć. Gdy naprawdę się nie dzieje, to odpowiednia jest konsultacja u specjalisty.
Pokrzywka oraz wyprysk alergiczny
Wyprysk alergiczny oraz pokrzywka to odmiany wysypki wywołane uczuleniem na pewien pokarm czy zewnętrzne alergeny, na przykład kurz, roztocze, sierść zwierząt lub środki syntetyczne. Powszechnie nadwrażliwość potrafią wywołać związki to w kosmetykach lub proszkach do prania. Ta formę wysypki może się pojawić na całym ciele, przybiera formę wyraźnych, wielkich bąbli o gładkiej powierzchni. Leczenie przede wszystkim winno się skupiać na zmniejszaniu maściami świądu, dodatkowo można pod opieką specjalisty podawać środki antyhistaminowe.
Rumień
Pojawia się szybko, powszechnie jest również nazywany trzydniówką od czasu trwania tej dolegliwości. Na plecach pojawia się wysypka, obok niej duża gorączka, sięgająca chociażby 40’C. Jeśli temperatura zaczyna spadać, na skórze pojawiają się wykwity. Konsultacja u specjalisty jest niezbędna, ponieważ podobne sygnały wykazują różne dolegliwości. Leczenie często zdarza się do zbijania temperatury oraz zapewnienia odpowiedniej liczby płynów.
Leczenie objawowe lub antybiotyki
Wielu rodziców przy każdej dolegliwości chciałoby podawać od razu antybiotyki, co natomiast nie ma uzasadnienia medycznego. Wysypki wywołane przez mikroorganizmy lub alergie leczy się przede wszystkim objawowo, składając się na zmniejszaniu dokuczliwych choroby. Gdy antybiotyk będzie niezbędny, to właśnie wówczas, gdy pojawią się jakieś powikłania. Pewne dolegliwości będą natomiast wymagać takiej sytuacji leczenia, na przykład szkarlatyna. O metodzie leczenia zawsze natomiast winien decydować specjalista, do którego przy poważniejszym stanie zdecydowanie należy się udać.