mężczyzna

Czyraki to nieestetyczne zmiany skórne, które występują zwykle na różnych częściach działa. Najczęściej pojawiają się w tych miejscach, w których dochodzi do produkcji nadmiernej ilości potu lub sebum – pod pachami, w pachwinach lub czasem w uszach. Nie zagrażają ludzkiemu zdrowiu, więc w teorii dostrzegając je na swojej skórze, można by było zostawić je w spokoju i poczekać, aż same znikną.

Przeważnie są jednak na tyle bolesne i sprawiają tak duży dyskomfort, iż człowiek próbuje jak najszybciej się ich pozbyć, by dłużej się po prostu nie męczyć. Czyrak pod pachą z czasem zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie. Im większy się stanie, tym trudniejsze staje się nawet założenie ubrań czy ściągnięcie obcisłej bluzki.
Nie pozwala także na usuwanie owłosienia spod pach, stosowanie dezodorantów czy antyperspirantów, przez co uniemożliwia dbanie o higienę i estetykę całego ciała. Jeśli jest jednak odpowiednio leczony, znika niemalże tak szybko jak się pojawił. Jak sobie zatem poradzić z czyrakiem występującym pod pachą?

Czym właściwie jest czyrak?

Czyrak doczekał się swoich różnych nazw. Niektórzy lekarze określają go mianem gronkowca, wrzodu czy ropnia, choć są to oznaczenia dla dokładnie tego samego problemu. Czyrak to choroba zwana ropnym zapaleniem mieszka włosowego, dotykająca tych miejsc na skórze człowieka, w którym występują liczne włoski. Z tego właśnie powodu bardzo często pojawia się on pod samą pachą. Niezależnie od tego, czy człowiek regularnie poddaje ją zabiegom depilacji, czyrak może na niej wystąpić, a czasem to właśnie zbyt częste golenie może doprowadzić do jego utworzenia się na skórze.

czyrak

Swoim wyglądem przypomina on niewielkiego i ledwo zauważalnego guzka. Czasem zaczyna się jednak powiększać, aż ostatecznie przyjmuje swój końcowy rozmiar o wielkości sporego kamyka. Skóra występująca na czyraku powoli nabiera białego kolorytu i staje się nabrzmiała, gdyż tuż pod nią gromadzi się ropa. O ile jeden mały czyrak nie powinien być nigdy powodem do niepokoju, jeżeli często on powraca lub zaczyna się namnażać, a pod pachą pojawiają się nagle liczne zgrubienia, należy zgłosić się z problemem do swojego lekarza.
Nawet zwykły lekarz rodzinny jest w stanie pomóc człowiekowi w takich sytuacjach. Nie trzeba więc od razu zapisywać się do przychodni dermatologicznej, aby poradzić sobie z tym nieprzyjemnym problemem skórnym.

Skąd się biorą czyraki pod pachami?

Za tworzenie się czyraków pod pachami odpowiedzialny jest gronkowiec złocisty. Niestety bardzo wiele osób jest jego nosicielami, przez co można się nim zarazić niemalże na każdym kroku. Błyskawicznie przedostaje się on na powierzchnię skóry. Początkowo występuje na jej zewnętrznych warstwach, ale szybko przedostaje się do głębszych warstw naskórka i tam może już wyrządzić poważne szkody.

Czyrak pod pachą może zostać wywołany przez gronkowca złocistego, ale zwykle na jego pojawienie się na skórze ma też wpływ wiele innych czynników. Osoby otyłe lub te mające chociażby delikatnie podwyższoną masę ciała są na niego znacznie bardziej narażone od ludzi szczupłych i zdrowych. W większym zagrożeniu znajdują się również dzieci i osoby starsze.

Kolejnymi przyczynami powstawania czyraków będą: nieprawidłowa higiena skóry, stosowanie chemicznych i sztucznych preparatów kosmetycznych, stosowanie niewłaściwej diety czy osłabienie układu odpornościowego. Im więcej tych czynników jednocześnie wystąpi, tym większe prawdopodobieństwo pojawienie się czyraka. A jak się go pozbyć? Czy istnieje jedna skuteczna metoda, która jest w stanie sobie z nim poradzić?

czyrak pod pachą

Jak pozbyć się czyraka?

Wiele osób tuż po zauważeniu czyraka na swojej skórze próbuje go leczyć przy pomocy domowych sposobów. One oczywiście istnieją i często są opisywane na forach i stronach internetowych, jednakże wykazują się tak niską skutecznością, iż nie warto nawet zawracać sobie nimi głowy. Tylko te najmniejsze czyraki mogą same zniknąć i nie trzeba nic z nimi robić, bo już po paru dniach nie ma po nich żadnego śladu.

Większe, obejmujące spore partie skóry wymagają specjalistycznego leczenia, które powinno być ustalone przez specjalistę. Samodzielne próby usunięcia czyraków nie będą zbyt efektywne. Mogą nawet pogorszyć stan chorego i doprowadzić do namnożenia się zmian skórnych i ich przesunięcia się na inne partie skóry.
Lekarze natomiast w takich przypadkach przepisują pacjentom zarówno środki działające od wewnątrz, jak i maści, które stosuje się zewnętrznie, przeznaczone do smarowania czyraków. Metody te zawsze działają.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here