lekarz

Kiedy lekarz pierwszego kontaktu wypisuje pacjentowi skierowanie do urologa, pacjent często nie zdaje sobie sprawy, czym zajmuje się urolog. W zakres jego specjalizacji wchodzi układ moczowo płciowy. W głównej mierze jego pacjentami są mężczyźni. Urolog jest pomocny w przypadkach, w których schorzenie wymaga interwencji chirurgicznej.

Odpowiadając dokładnie na pytanie, czym zajmuje się urolog należy wymienić nerki, gdzie powstaje mocz oraz cewkę, poprzez którą mocz jest usuwany z organizmu. Narządy, którymi zajmuje się urolog to nerki, pęcherz, moczowody, prostata i cewka moczowa.
Najczęściej do urologa trafiają pacjenci borykający się z rozrostem gruczołu krokowego.

Mężczyźni w dojrzałym wieku powinni wykonywać badania prewencyjne, ponieważ są zagrożeni owym schorzeniem o wiele bardziej niż młode osoby. Konsekwencje choroby są przykre, ponieważ dochodzi do wstrzymania moczu. Stanowi to zagrożenie dla życia mężczyzny. Zazwyczaj objawy nie są tak poważne i kończy się na bardzo częstym oddawaniu moczu. Strumień moczu bywa słabszy niż w czasach, gdy mężczyzna cieszył się zdrowiem. Zdarza się, że po oddaniu uryny ma uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

To bardzo przykre dolegliwości, które często bywają lekceważone. To powoduje, że choroba rozwija się do takiego stadium, że trudno potem poradzić sobie z jej objawami za pomocą standardowego leczenia. Właśnie dlatego ważne są prewencyjne wizyty u lekarza. Lepiej zapobiegać lub leczyć chorobę w początkowym stadium niż tracić zdrowie z powodu nierozwagi.

czym zajmuje sie urolog

Inną przykrą dolegliwością, jaka może wynikać z rozrostu gruczołu krokowego jest parcie na mocz. Niektórzy nie wiedzą nawet, że borykają się z tą przypadłością i dopiero po zauważeniu objawów, których nie da się już zignorować, decydują się na wizytę u lekarza. Mimowolne oddawanie moczu może powodować duży stres chorego, który z obawy przed wstydliwą sytuacją może przestać wychodzić z domu i ograniczyć aktywny tryb życia.

Między innymi z takich względów nie należy odkładać wizyty u specjalisty urologa.
Kolejnym alarmującym sygnałem, który powinien skłonić do wizyty u urologa jest ból podczas oddawania moczu. Nie można też lekceważyć krwi lub ropy w urynie. Spieniony mocz lub jego ciemna barwa z pewnością jest czymś nienormalnym, sygnalizującym chorobę.

Częste wędrowanie do ubikacji jest nie tylko uciążliwe, ale może świadczyć o niebezpiecznym schorzeniu. O tym również należy powiedzieć urologowi. Swędzenie i pieczenie cewki moczowej także powinno zaniepokoić. To co trudno byłoby zignorować, nawet nie będąc lekarzem to zmiana barwy prącia i jego puchnięcie. Mniej oczywistymi objawami, które mogą świadczyć o chorobach układu moczowego jest ból w dolnej części pleców, opuchnięcie nóg i bladość skóry.

To, czym zajmuje się urolog, to leczenie chorób układu moczowo płciowego. Proces diagnozy i leczenie przebiegnie sprawniej, jeżeli osoba chora odpowiednio przygotuje się do wizyty. Należy przynieść ze sobą wyniki badań moczu, morfologii krwi oraz stężenia kreatyniny we krwi. Skierowanie na te badanie wypisuje lekarz rodzinny. Przed wizytą u urologa należy sporządzić dokładny spis leków, które się aktualnie zażywa.

Jest to istotne, ponieważ pomoże zapobiec wypisaniu przez urologa recepty na leki, które mogłyby się wykluczać z innymi przyjmowanymi już przez pacjenta medykamentami. Połączenie dwóch nieodpowiednich leków może być niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego nie należy zapomnieć o sporządzeniu owej listy przed wizytą u urologa.

urolog

Kolejną ważną rzeczą, o którą lekarz urolog na pewno zapyta jest historia chorób. Warto pobrać karty informacyjne z placówek, w których leczył się wcześniej chory. Oczywiście może też sam poinformować lekarza, na co chorował i jak przebiegało jego leczenie, jednak w kartach informacyjnych lekarz będzie mógł zapoznać się ze szczegółami, których pacjent z pewnością nie będzie pamiętał.

Jeżeli ktoś jest już zapisany do urologa, powinien wiedzieć, jak taka wizyta przebiega. Lekarz przeprowadzi drobiazgowy wywiad z pacjentem. Jeżeli problemem jest nietrzymanie moczu, lekarz może zalecić prowadzenie dzienniczka, w którym chory będzie notował, ile razy w ciągu dnia i w jakich okolicznościach doszło do tego przykrego zdarzenia. Jest to pomocne w ustalaniu diagnozy.
Badania wykonywane przez urologa są rozmaite i oczywiście zależne od schorzenia. Jeżeli pacjent odczuwa ból w prąciu to oczywiście nie zostanie zbadany duży palec u nogi, ale prącie. Jeżeli problemem jest prostata, lekarz wykona badanie przez odbyt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here