Koty są niezwykle fascynującymi i uroczymi stworzeniami, jednakże dziki kot, lub na przykład kot sąsiada może skutecznie uprzykrzyć życie. Czy istnieje jakaś metoda by sobie poradzić z tym problemem nie krzywdząc przy tym zwierzęcia? Czym odstraszyć koty?
Dlaczego warto odstraszać koty?
Koty w nocy potrafią być niezwykle głośnymi zwierzętami, wydającymi bardzo dziwne dźwięki. Piski walczących kotów w nocy mogą chociażby obudzić i przestraszyć dziecko. Problem ten jest szczególnie widoczny w okresie rozrodczym kotów. Oprócz tego dużym problemem, szczególnie dla posiadaczy ogrodów są produkty metabolizmu kota. Mocz może negatywnie wpływać na wzrost roślin i kwiatów, odchody mogą być niebezpieczne dla małych dzieci, ale przede wszystkim zapach jest niezwykle nieprzyjemny i intensywny. Koty, które jakimś cudem dostaną się do budynku nie są wcale mniej uciążliwe.
Oprócz zapachu i hałasu, dzikie koty mogą niszczyć kable, przewody i instalację elektryczną w ogóle. W skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do pożarów. Właściciel może również pewnego dnia zobaczyć kocicę rodzącą kocięta, sprowadzając tym samym duży problem nie tylko z zabrudzonym otoczeniem, ale również co zrobić z kociętami. Wbrew pozorom dzikie koty mogą też stanowić zagrożenie dla ludzi.
Pomijając już zagrożenie bakteriologiczne, dziki kot, szczególnie broniący swoich młodych może dość boleśnie zaatakować, podrapać czy nawet pogryźć nieuważnego człowieka. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci.
Jak więc radzić sobie z takimi problemami?
Czym odstraszyć koty? Przede wszystkim należy walczyć z problemem dzikich kotów systemowo. Duża ich populacja to nie tylko nieprzyjemność dla ludzi, ale także zagrożenie dla lokalnych gatunków. Szczególnie widoczne jest to w Nowej Zelandii, gdzie nawet zakazuje się posiadania kotów.
Sposobem kontrolowania populacji dzikich kotów jest ich wyłapywanie i sterylizacja. Działa wiele fundacji, które wyłapują koty, przekazują je weterynarzowi, a potem wypuszczają na wolność. Jest to bardzo dobre, humanitarne działanie, nie tylko ułatwiające życie ludziom, ale także chroniące lokalne gatunki i przede wszystkim zapobiegające cierpieniom często porzucanych kociąt.
Jak jednak radzić sobie doraźnie z problemem kotów?
Przede wszystkim należy się upewnić, że żaden z sąsiadów nie dokarmia kotów. Może to przyciągać zwierzęta nawet z dość dużego obszaru. Po jakimś czasie zwierzęta nauczą się, żeby już nie przychodzić do tej lokacji. Aby zapobiec przedostawaniu się kotów do domu czy mieszkania, należy się upewnić, że nie ma w budynku żadnych szpar, które pozwalają kotom wchodzić do środka. W ten sposób można chronić na przykład swój strych przed zniszczeniami, odchodami i pozostałościami ofiar kotów.
O ile podane metody były raczej prewencyjne, są również sposoby odstraszania kotów od przychodzenia na dany teren. Odpowiedzią na pytanie czym odstraszyć koty są liczne produkty pozwalające sobie radzić z tym problemem. Producenci oferuje liczne produkty chemiczne, bądź też wyciągi z roślin których zapach dla kotów jest nie do zniesienia. Wystarczy spryskać taką substancją działkę od czasu do czasu i problem powinien zniknąć.
Bardziej nowoczesną metodą są odstraszacze ultradźwiękowe. Emituje one dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, bardzo jednak uciążliwe dla kotów. Te produkty działają czasem nie tylko na koty, ale również na psy. W ten sposób można dość łatwo pozbyć się problemu bezpańskich, dzikich zwierząt na posesji. W sprzedaży dostępne są również bardziej doraźne środki, według niektórych mniej humanitarne. Mowa o specjalnych matach z kolcami, które można zamontować na płocie lub balustradzie. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i nie stanowią zagrożenia dla zwierząt, a są jedynie uciążliwe.
Żadna z wymienionych metod nie jest zbyt droga, więc każdy może zabezpieczyć swoją posesję przed niepożądanymi kotami. Najbardziej skuteczne będzie oczywiście połączenie odstraszaczy ultradźwiękowych z zapachowymi, ponieważ nie każde zwierzę będzie reagowało w ten sam sposób.
Podsumowując, dzikie, roznoszące choroby i kleszcze dzikie koty, mogą w łatwy i humanitarny sposób przestać być problemem. Ucieszy to szczególnie posiadaczy własnych kotów i małych dzieci, dla których te dzikie zwierzęta mogą być poważnym zagrożeniem. Oprócz doraźnych środków, należy jednak pamiętać o bardziej systemowym działaniu. Wyłapywanie i sterylizacja dzikich kotów pozwoli kontrolować ich populacje i chronić lokalne gatunki. Pozwoli to rozwiązać problem u źródła.