Współcześnie coraz więcej mówi się o badaniach genetycznych prenatalnych, bo chętnie korzystają z nich coraz młodsze kobiety, które jeszcze w czasie ciąży chcą wiedzieć więcej na temat zdrowia i rozwoju ich dzieci. Badania prenatalne można ogólnie podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. Amniopunkcja należy do badań tego drugiego rodzaju.
Amniopunkcja czyli inwazyjne badania prenatalne
Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, wykonywane tylko i wyłącznie za wskazaniem lekarza, które podejrzewa występowanie u dziecka poważnej wady rozwojowej na przykład w postaci zespołu Downa. Jeżeli na podstawie prenatalnego USG oraz badań z krwi matki ustali się wysokie prawdopodobieństwo występowania wady rozwojowej, kobiecie proponuje się wykonanie amniopunkcji. Nie jest to badanie obowiązkowe, jednak w świetle polskiego prawa tylko ona daje możliwość przerwania ciąży w przypadku występowania u dziecka zespołu Downa.
Na czym polega amniopunkcja
Amniopunkcja polega na pobraniu odpowiedniej ilości płynu owodniowego poprzez wkłucie się przez brzuch matki za pomocą specjalnej strzykawki. Jednocześnie wykonywane jest badanie USG, dzięki któremu badanie można zrobić z dużo większą precyzją. Amniopunkcja niesie ze sobą ryzyko poronienia oraz uszkodzenia płodu – każda kobieta jest o tym informowania, aby miała świadomość tego niebezpieczeństwa. Z pobranego płynu owodniowego izoluje się komórki płodu, które następnie są poddawane szczegółowym badaniom.
Amniopunkcja cena na NFZ
W ramach ubezpieczenia NFZ kobieta może zostać poddana amniopunkcji bezpłatnie. Ciąża kobieta musi być jednak prowadzona przez lekarza mającego kontrakt z NFZ. Badanie to można wykonać pomiędzy 14 a 20 tygodniem ciąży. Jest ona realizowane w specjalistycznych ośrodkach, a zatem w niektórych województwach tylko w nielicznych miejscach.
Amniopunkcja cena w klinikach prywatnych
Badaniu można poddać się również w klinikach prywatnych, tam cena zwykle zawarta jest w widełkach 1300 – 2000 złotych. Nie jest to zatem badanie tanie, jednak jako jedyne daje naprawdę rzetelną diagnozę stanu dziecka. Dla bardzo wielu osób to zatem badanie pozwalające odetchnąć z ulgą, albo dające możliwość psychicznego nastawienie się do wychowywania dziecka chorego.