Silniki Diesla wyposażone we wtrysk AdBlue

W obecnych czasach auta wyposażone w silniki diesla, aby spełnić rygorystyczną europejską normę EURO 6, są coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane technologiczne. Modyfikacje obejmują takie podzespoły jak filtr cząstek stałych, układ selektywnej redukcji katalitycznej w skrócie SRC współpracujący ze wtryskiem AdBlue.

Filtr cząstek stałych wypala w wysokiej temperaturze szkodliwe cząsteczki, które gdyby wydostały się na zewnątrz, poprzez wydech, mogłyby osadzać się w płucach ludzi i zwierząt. Natomiast katalizator SRC wraz z płynem AdBlue umożliwia neutralizację tlenku azotu, czyli czynnika podnoszącego ryzyko zachorowania na choroby onkologiczne oraz zmniejszający zdolność krwi do przenoszenia tlenu.

Płyn AdBlue to nic innego jak mocznik, który jest wtryskiwany do katalizatora, a nie jak sądzi wielu kierowców bezpośrednio do silnika. W układzie SRC pod wpływem wysokiej temperatury mocznik reaguje ze spalinami a w szczególności z tlenkiem azotu, w wyniku czego powstaje nieszkodliwa para wodna i azot. Zbiorniki AdBlue z reguły nie są zbyt duże, jednak zdolność płynu do neutralizacji jest wysoka i zapewnia to dużą wydajność. Przeciętnie starcza on na około kilka tysięcy kilometrów, a samochody są wyposażone w czujniki wskazujące jego poziom. Jeżeli poziom cieczy spadnie do minimalnego poziomu, komputer pokładowy ostrzeże kierowcę odpowiednim komunikatem i sygnałem dźwiękowym.

W zbiornikach umieszczane są także specjalne grzałki, które mają za zadanie zapobiegać zamarzaniu mocznika w porze późno jesiennej, zimowej i wczesnowiosennej. Płyn AdBlue może być uzupełniany na stacjach poprzez specjalnie do tego przystosowany dystrybutor AdBlue. Dystrybutory AdBlue znajdziemy na niemal każdej stacji benzynowej. Tankowanie AdBlue z dystrybutora jest niezwykle łatwe i praktycznie nie różni się od tankowania benzyny czy oleju napędowego. Zakup płynu na stacjach benzynowych, w przeciwieństwie do zakupów w sklepie, ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie kierowca nie musi martwić się o jego przechowywanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here