Chyba wszystek z nas zmagał się choć raz w życiu z biegunką. Jest to reakcja obronna organizmu. Powszechnie że być czynnikiem wielu trudnych sytuacji (szczególnie, gdy pojawi się szybko i szybko). Warto wiedzieć, że biegunce można przeciwdziałać i przede wszystkim nie można jej ignorować (szczególnie u małych dzieci). Laksacja może przydać się do odwodnienia organizmu oraz utraty minerałów. Laksacja pojawia się, gdy jelita są podrażnione. Rozpoczynają się wówczas kurczyć, przez co pokarm przesuwa się zdecydowanie łatwo aniżeli zwykle. Organizm nie jest wstanie wchłonąć wodę z jedzenia, przez co jej wielka część jest w pokarmie.
Laksacja – co to?
Biegunka jest stanem chorobowym polegającym na oddawaniu płynnych stolców w mierze większej aniżeli 3 na dzień lub gdy jest liczne oddawanie płynnego stolca z krwią lub śluzem. Laksacja powstaje często w rezultacie dolegliwości wirusowej jelit, taka laksacja jest zwłaszcza nieszkodliwa i ma w ciągu 2-3 dni. Czasem etiologią biegunki może być dolegliwość bakteryjna – jest ona to z zasady cięższy rozwój (powszechnie z temperaturą). Rzadsze podstawy biegunki to stres (jelito drażliwe), wykorzystywanie pewnych środków lub nadwrażliwość na pewne artykuły spożywcze. Powszechnie laksacja pojawia się szybko i po paru dniach ustępuje. W takich przypadkach może mieć jednak charakter ciągły. Długotrwałej biegunce powszechnie wtórują powikłania, np. niedożywienie i zmęczenie. Laksacja ciągnąca się jeszcze kilkoro dni wymaga pomocy lekarskiej. Ostrej biegunce może powodować ucisk brzucha, gorączka i zmęczenie; może też dotrzeć do odwodnienia organizmu wskutek utraty płynów. Należy pamiętać, że dzieci, osoby stare i słabe odwadniają się bardzo mocno. U maluchów, małych dzieci i kobiet w niezwykle podeszłym wieku odwodnienie może zagrażać życiu.
Nie ignoruj biegunki!
Powodami pojawienia się biegunek są: zakażenia wirusowe, zatrucia pokarmowe, reakcje alergiczne na żywność, wyniki uboczne środków, za duża liczba alkoholu oraz stres. Etiologią że być także wypicie wody z lambliami, pasożyty i ameby. Skarżą się na nią więcej osoby mające raka i wrażliwość jelita. Zazwyczaj laksacja łatwo się pojawia i łatwo mija, nie zostawiając żadnych skutków ubocznych. Jeśli tak się nie dzieje, osoba cierpiąca winna łatwo udać się do specjalisty. Wielkim zagrożeniem jest strata minerałów, które wpływają na ważne funkcje życiowe (szczególnie sód i potas). Deficyt tychże elementów może spowodować kwasicę. Odwodnienie sprawia zaś, że czujemy się osłabieni, spada ciśnienie krwi, a nawet może dołączyć do wstrząsu. Gdy laksacja u dziecka jest dłużej aniżeli jeden dzień, oraz u osoby dorosłej ponad dwa dni, może wejść do zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Jest to bardzo szkodliwe, bo może doprowadzić do stanu, który zagraża swemu życiu. Gdy oprócz biegunki pojawia się silny i mocny ucisk brzucha, gorączka, mdłości, krwisty śluz i pasożyty w stolcu należy zgłosić się do specjalisty, który podejmie stosowne funkcjonowanie i określi etiologię choroby.