Opieka nad noworodkiem jest ogromnym wyzwaniem. Z tego powodu należy przygotować się jak najlepiej. Podstawą jest zdobycie przynajmniej minimalnej wiedzy na temat obowiązków, które nas czekają już od pierwszego dnia. Dzięki temu znacznie lepiej im podołamy. Niezwykle ważne jest, aby opierać się na rzetelnych źródłach. Z tego powodu należy wybrać szkołę rodzenia, która ma najlepszych specjalistów.
Dzięki temu zyskujemy pewność, że możemy wierzyć temu co nam przekazują. Kluczowe jest również, aby cały program uwzględniał także praktyczne rzeczy. Należy nauczyć się jak odpowiednio trzymać noworodka. Stabilizacja kręgosłupa jest w tym czasie niezwykle ważne. Będzie to szczególnie odczuwalne przy karmieniu. Znalezienie komfortowej pozycji i równoczesne zapewnienie bezpieczeństwa maluchowi może sprawiać trudności. Z tego powodu istotne jest, aby ktoś wcześniej nam pokazał jak postępować z dzieckiem.
Może to znacznie ułatwić nam zajmowanie się nim od samego początku. Również przewijanie bywa wyzwaniem. Warto wcześniej przećwiczyć jak to robić, aby poszło możliwie najszybciej. Wpłynie to również na humor dziecka. Będzie mniej rozdrażnione jeśli sprawnie je przebierzemy. Jednak powinniśmy pamiętać, że nie zawsze niemowlak funkcjonuje zgodnie ze schematami i przyjętymi normami. Szczególne wątpliwości może powodować podawanie pokarmu.
Zbyt duże odstępy między posiłkami nie są zalecane. Jednak jeśli maluch sam będzie normował częstotliwość kolejnych dawek i prawidłowo będzie przybierał na wadze, nie powinniśmy się martwić.
Nie musimy zastanawiać się wtedy czy budzić noworodka na karmienie
Istotne jest jedynie, aby spożywał odpowiednie objętości. Ingerencja w rytm dobowy jest wtedy zbędna. Wszelkie wątpliwości możemy konsultować z lekarzem pediatrą. Da nam to pewność, że ewentualne zaburzenia będą wykryte dość wcześnie.
Na wizytach kontrolnych sprawdzana będzie masa ciała. Pozwoli nam to ocenić czy dziecko przybiera prawidłowo na wadze. Jest to głównym sposobem oceniania odżywienia organizmu. Wszelkie nieprawidłowości musimy jak najszybciej naprawiać. Przy niedowadze wskazane jest zwiększenie częstotliwości karmień. Możemy wtedy zdecydować się na budzenie niemowlaka na posiłki. Jednak nie oznacza to wcale, że zacznie zjadać większe objętości. Może to pozostawać bez zmian. Z tego powodu często poleca się wdrożenie karmienia mieszanego.
Mleko modyfikowane jest znacznie bardziej kaloryczne i skondensowane. Dzięki temu nawet w małej dawce dostarcza odpowiednich składników odżywczych. Warto uzupełniać w ten sposób dietę dziecka. Zyskujemy wtedy szansę na podanie optymalnej ilości pokarmu. Jednak niezbędne jest tu używanie butelki. Musimy pamiętać, że powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Z tego powodu nie należy rezygnować jeśli pierwszy smoczek okaże się niezbyt wygodny.
Warto wtedy testować inne warianty i na tej podstawie określić czego potrzebuje niemowlak. Da nam to możliwość zapewnienia mu pełnego komfortu w trakcie posiłków. Kolejna kwestia to oczywiście butelka. Tu nie należy śpieszyć się z kupnem większych objętości. Na samym początku u noworodków wystarczające będą najmniejsze modele. Szczególnie jeśli częstotliwość posiłków będzie duża. Możemy wtedy bez obaw kupić poręczne i niewielkie buteleczki.
Z czasem oczywiście zalecane jest ich wymieniane. Szczególnie jeśli wykonane są z plastiku. Należy wtedy starannie dbać o higienę i regularnie zastępować aktualnie używany produkt. Mamy w ten sposób szansę zwiększania pojemności. Z czasem maluch może zacząć samodzielnie trzymać butelkę. Z tego powodu poleca się kształty, które są bardzo łatwe w chwytaniu. Jednak konieczne jest dopasowanie się do dziecka. Ze względu na to warto testować różne rozwiązania i dokładnie obserwować reakcje.
Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym zyskujemy również możliwość kontrolowania ile zjada niemowlak. Znacznie ułatwia to określanie konkretnych wartości i porównywanie ze sobą poszczególnych dni. Prościej jest wprowadzać wtedy kolejne zmiany. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wzbogacanie podawanego pokarmu. W ten sposób możemy znacznie podwyższyć kaloryczność.
Kaszki i kleiki sprawdzą się w tej roli idealnie. Warto jednak dbać, aby cała mieszanka nie była zbyt gęsta. Mogłoby to być trudne do wypicia przez dziecko. Przy podawaniu gotowych preparatów nie powinniśmy martwić się o witaminy i minerały. Produkty są w nie wzbogacane, a wszystko dopasowywane jest do aktualnych potrzeb organizmu niemowlaka, które zmieniają się wraz z wiekiem.