Zaburzenia psychotyczne należą do szerokiej grupy zaburzeń psychicznych, które wymagają starannej opieki nad pacjentem. W zależności od osobistych objawów, dotykających daną osobę, mogą wymagać nawet bardzo intensywnej terapii i powodować ogromny dyskomfort. W związku z tym, jeśli w twoim otoczeniu znajduje się osoba cierpiąca na zaburzenia psychotyczne, powinieneś wiedzieć o nich jak najwięcej.
Czym są zaburzenia psychotyczne?
Zaburzenia psychotyczne, jak już wspomnieliśmy, należą do zaburzeń psychicznych, w których upośledzona zostaje zdolność do postrzegania rzeczywistości. Ich najważniejszymi objawami, które często są jako pierwsze sygnałem do niepokoju, są omamy i urojenia.
Omamy to stany, w których zostaje zaburzona percepcja zmysłowa pacjenta. Doświadcza on fałszywych doznań zmysłowych, na przykład widzi obiekty, które nie istnieją w rzeczywistości. Pacjent może także cierpieć na urojenia, które są fałszywymi przekonaniami na temat rzeczywistości (np. sądzi, że jest śledzony przez przypadkowych przechodniów).
Należy przy tym koniecznie podkreślić, że zaburzenia psychotyczne mogą mieć bardzo różnorodny charakter i przyczyny, w tym również somatyczne (np. guz mózgu).
Najczęstszym zaburzeniem psychotycznym, z jakim się spotykamy, jest schizofrenia, czyli choroba przewlekła, która może ujawnić się nawet w bardzo młodym wieku. Jej nasilenie i dokładny obraz kliniczny są mocno zróżnicowane i mogą przybierać formę epizodów schizofrenicznych lub też mają charakter przewlekły z krótkimi okresami remisji. Wyróżniamy także: zaburzenia schizoafektywne, schizotypowe, psychozy egzogenne i psychozy somatyczne.
Kto może zostać dotknięty zaburzeniami psychotycznymi?
Zaburzenia psychotyczne mogą dotknąć wielu osób. Co więcej, często na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie zorientować się, że z naszym bliskim (a nawet z nami) dzieje się coś złego. Warto przy tym uświadomić sobie, że dla samego pacjenta odróżnianie rzeczywistości od urojeń i omamów bywa niezwykle trudne, dlatego często pierwsze epizody pozostają zupełnie niezauważone.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zaburzenia psychotyczne mogą występować zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Większość cierpiących na nie ludzi wiedzie normalne życie (a przynajmniej stara się je wieść). Dlatego też należy koniecznie zauważyć, że większość osób nie należy do grupy pacjentów stale lub często przebywających w szpitalu psychiatrycznym. Jednak ze względu na zachowania niedostosowane do normy, zaburzenia te muszą być koniecznie leczone.
Jak leczy się zaburzenia psychotyczne?
Leczenie zaburzeń psychotycznych odbywa się przede wszystkim za pomocą farmakoterapii. Stosowane są przepisywane przez lekarza psychiatrę neuroleptyki, czyli specjalnie dopasowane leki o charakterze wyciszającym pracę mózgu. Pomagają znieść objawy choroby, ponieważ blokują niekontrolowane pobudzenie mózgu. W zależności od przebiegu choroby i jej nasilenia, możliwe jest leczenie ambulatoryjne przy jednoczesnym normalnym trybie życia pacjenta. Jeśli jednak osoba cierpiąca na zaburzenia psychotyczne doświadcza bardzo ciężkich stanów psychozy, które stanowią zagrożenie dla niej samej (i/lub dla otoczenia), konieczne jest leczenie szpitalne.