sushi

Jeżeli w ostatnim czasie przeszedłeś na dietę bezglutenową, najprawdopodobniej zrobiłeś to z powodu twojego pogarszającego się stanu zdrowia. Chcesz przecież czuć się świetnie, ale mimo iż twoja dieta naprawdę jest wartościowa i zróżnicowana, zwłaszcza gdy porównasz ją do jadłospisów swoich znajomych czy współlokatorów, wciąż odczuwasz pewne problemy trawienne i przez nie masz kłopoty z normalnym funkcjonowaniem. Postanowiłeś zatem odstawić gluten i unikać wszystkich zawierających go produktów spożywczych.

Zastanawiasz się, czy ryż ma gluten i przed sięgnięciem po ten artykuł i dodaniem go do swojego obiadu, oceniasz jego zgodność z twoim nowym jadłospisem. Zanim jednak zaczniesz krok po kroku rezygnować z wszystkich uwielbianych przez ciebie do tej pory produktów, zastanów się, czy rzeczywiście jesteś uczulony na gluten, czy przypadkiem sobie tego nie wymyślasz. Można bowiem śmiało powiedzieć, że ostatnio panuje jakaś dziwna moda na różne nietolerancje pokarmowe.

Ludzie nagle rezygnują z jedzenia nabiału, mimo iż do tej pory czuli się po nim świetnie, inni z kolei całkowicie porzucają cukier albo właśnie gluten. Czasem nie mają do tego żadnych powodów – być może z tobą jest podobnie. Sprawdź zatem najpierw, czy rzeczywiście twoje problemy wynikają ze spożycia uczulającego cię glutenu, czy może są spowodowane czymś zupełnie innym.

Jak rozpoznać alergię na gluten?

Może się ona objawiać w naprawdę różnorodny sposób, przez co czasem bywa bardzo trudna do rozpoznania. Na nietolerancję glutenu inaczej reagują bowiem dzieci, a inaczej osoby dorosłe. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, najprawdopodobniej w przypadku rzeczywistego uczulenia zauważysz na swojej skórze często powracającą pokrzywkę. Tuż po zjedzeniu produktu zawierającego gluten zaczniesz czuć się gorzej i będziesz mieć trudności z prawidłowym strawieniem pokarmu.

ryż

Najprawdopodobniej najbliższe minuty spędzisz na toalecie, gdyż dopadnie cię silna biegunka. Takie objawy jesteś w stanie dostrzec już po kilku minutach po spożyciu swojego alergenu, choć czasem pojawiają się one z pewnym opóźnieniem i występują dopiero po paru godzinach. Najczęściej tyczą się właśnie problemów z układem pokarmowym. Skoro jesteś uczulony na gluten, twój układ pokarmowy nie potrafi go dobrze strawić i reaguje w określony sposób – albo biegunką, albo wymiotami.

Zaniepokoić powinny cię również różne zmiany skórne, które do tej pory na twoim ciele po prostu nie występowały. Jeśli te objawy ściśle się ze sobą łączą i pojawiają się w równym czasie, zawsze po spożyciu produktu zawierającego gluten, rzeczywiście mogą być one oznaką twojej nietolerancji pokarmowej. Nie bagatelizuj tej przypadłości, a naucz się z nią żyć. W tym celu dowiedz się między innymi, czy ryż ma gluten, by mieć pewność, czy wolno ci go w ogóle spożywać.

Jak to jest z tym ryżem?

Gdybyś spytał o niego jakiegokolwiek dietetyka bądź specjalistę do spraw żywienia albo nawet spróbował poszukać w Internecie informacji na temat tego, czy ryż zawiera w sobie gluten, zawsze otrzymałbyś tę samą odpowiedź – ryż jest produktem bezglutenowym. Tak to przynajmniej powinno wyglądać, a jak jest naprawdę? Weź do ręki kartonik z ryżem i odwróć go tak, aby mieć przed oczami jego tylną stronę.

Najprawdopodobniej znajdziesz na niej informację o tym, że w produkcie może występować niewielka ilość glutenu. Dlaczego takie dane pojawiają się więc na ryżu, skoro w naturalnej formie nie zawiera on ani grama glutenu? Otóż pakuje się go do kartonowych opakowań na gigantycznych halach magazynowych. Jednocześnie przechowują one inne produkty sypkie – m.in. kasze żytnie czy jęczmienne, płatki owsiane bądź różne odmiany mąki.

czy ryż ma gluten

W jakiś sposób ziarna zawierające gluten mogą więc przedostać się do ryżu, przeniesione na ubraniu pracownika bądź rozwiane przez pracujący na hali wiatrak. Teoretycznie niewielką ilością alergenu nie będziesz się specjalnie przejmować, jednakże jeśli jesteś naprawdę mocno uczulony na gluten, nawet zjedzenie tych dwóch ziarnek innej kaszy może spowodować u ciebie kolejne problemy trawienne.

Czy ryż ma gluten?

Sam w sobie nie ma, ale może niestety pojawić się w ziarnach trafiających do opakowań z ryżem. Jeżeli nie chcesz niepotrzebnie fundować sobie problemów trawiennych czy kolejnych kłopotów skórnych, lepiej po prostu zastąp ten produkt spożywczy innymi, równie wartościowymi artykułami. Wiele jest takich, które w żadnym wypadku nie mogą zawierać glutenu. Twoja codzienna zdrowa dieta właśnie na nich powinna się w stu procentach opierać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here