Coraz więcej Polaków decydując się na budowę domu, wybiera taki z użytkowym poddaszem. Mieszkanie takie może być jak najbardziej komfortowe. Dzięki mniejszej powierzchni naziemnej mieszkanie takiego typu łatwiej jest ogrzać. Zmniejszone koszty ogrzewania są jednym z powodów, dzięki któremu ludzie decydują się na mieszkania z poddaszem.
Kolejnym powodem dla którego decydujemy się na budowę takiego domu jest funkcja estetyczna. Nie raz zachwycaliśmy się mieszkaniami, które były świetnie zaaranżowane i gustownie wyposażone wraz z poddaszem. Funkcjonalność ma tutaj także bardzo dużo do powiedzenia. Dzięki dodatkowemu piętru możemy ławo oddzielić część prywatną mieszkania od części gościnnej.
Jednak jak wszystko, mieszkanie z poddaszem ma także swoje minusy
Jednym z nich jest to, że dzięki podziałowi mieszkania na piętra relacje w rodzinie mogą się nieco zepsuć. Nie raz, gdy jesteśmy źli lub smutni, to chowamy się w swoich pokojach i nie chcemy z nikim rozmawiać. Jednak to dzięki rozmowie najczęściej rozwiązuje się problemy. Mieszkanie na piętrze może sprzyjać częstszym problemom w rodzinie.
Następnie w kwestii wykorzystania przestrzeni na poddaszu można doszukać się minusów. Z racji ukształtowania dachu, powierzchnia użytkowa pomieszczeń będzie znacznie mniejsza niż ta na parterze. W takim wypadku watro dokładnie przemyśleć jak rozplanować pokoje, aby w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń.
Przy etapie wykańczania poddasza trzeba pamiętać, aby nie popełnić błędów.
Nieprzemyślane decyzje mogą okazać się bardzo kosztowne w skutkach.
W większości domów z wykończonym i użytkowym poddaszem „na górze” znajduje się część prywatna domu, czyli na przykład pokoje dzieci i sypialnia rodziców lub łazienka. Pod poddaszem, które będzie dobrze ocieplone, w zimę powinno być ciepło i przytulnie, natomiast w lato, nieco chłodniej i przyjemnie. Prawidłowo zaizolowane poddasze, które nie będzie zawilgocone zapewni odpowiednią temperaturę i jakość powietrza.
Jednak przed ociepleniem poddasza często zadajemy sobie pytanie, czym ocieplić poddasze i ile może nas to kosztować?
Tak jak dużo jest firm zajmujących się ocieplaniem poddasza, tak dużo jest metod na wykonanie tej pracy. Przy tym należy pamiętać, żeby wykonanie tego zadania zlecić komuś kompetentnemu. Złe wykonanie pracy na tym etapie może kosztować nas nie tylko bardzo dużo nerwów, ale także dużo pieniędzy, ponieważ złe ocieplenie generuje kolejne koszta związane z ogrzewaniem mieszkania.
To nie jest jedyny problem. Nieodpowiednie wykonane ocieplenia może także w niszczący sposób wpłynąć na konstrukcję dachu. Jednak w takim wypadku co jest najkorzystniejsze dla naszego mieszkania i portfela?
Jednym z najlepszych pomysłów może okazać się wykorzystanie wełny mineralnej. Zazwyczaj wykonywana jest z włókna szklanego lub skalnego. Jej właściwości są bardzo dobre, ponieważ zapewniają nie tylko izolację cieplną, ale także akustyczną. Jest to bardzo przydatna właściwość, ponieważ nie raz chcielibyśmy udać się do własnego pokoju i móc odpocząć. Źle ocieplone poddasze ie zapewni nam takiego komfortu.
Jest dość lekka i niepalna
Dzięki tym właściwościom zabezpiecza nasz dach przed ewentualnym pożarem. Jest także bardzo elastyczna. Dzięki temu doskonale wypełnia każdą przestrzeń między konstrukcją dachu.
Wełnę mineralną należy układać w dwóch warstwach. Pierwszą układa się między krokwiami. Drugą układa się poziomo na pierwszej warstwie.
Ułożenie warstwy izolacyjnej dachu zależy w dużej mierze od tego, czy do wstępnego krycia dachu użyto folii wysokoparoprzepuszczalnej czy papy na deskowaniu lub folii niskoparoprzepuszczalnej. W zależności od użytego materiału, ułożenie izolacji będzie wymagało indywidualnego podejścia.
Koszty, jakie musimy ponieść przy wykorzystaniu wełny mineralnej niestety są dość wysokie. Jednak, aby cieszyć się dobrze wykonaną pracą warto jest zapłacić trochę więcej.
Poddasze możemy także ocieplić styropianem. Do tego niezbędne będą płyty styropianowe specjalnie wcześniej przygotowane. Ich zaletą jest łatwy sposób montażu, jednak w kwestii szczelności i wypełnienia przestrzeni wełna mineralna jest lepsza od styropianu. W tym przypadku wszelkie ubytki lub nieszczelności należy wypełnić pianką uszczelniającą.
Kolejnym pomysłem na ocieplenie poddasza jest wykorzystanie pianki. Jest to forma ocieplenia nakrokwiowego. Do takiej pracy niezbędne są specjalne maszyny, które pod natryskiem wypełniają konstrukcję dachu. Do takiej pracy będziemy musieli zatrudnić ekipę budowlaną, która będzie miała na wyposażeniu specjalne narzędzia, dzięki którym będzie możliwość wykonania pracy.