W dzisiejszych czasach gotowanie stało się nie tylko domowym obowiązkiem, ale także dla wielu jest życiową pasją, hobby i sposobem na spędzenie czasu. Coraz częściej w polskich kuchniach spotkać można nie tylko schabowego z ziemniakami ale także dania pochodzące z różnych zakątków świata. W niejednym domu zjeść można także oryginalne kulinarne wynalazki domorosłych szefów kuchni.
Ludzie coraz częściej biorą się za kombinowanie w kuchni, puszczają wodę fantazji niekiedy przechodząc własne oczekiwania. Jeszcze jakiś czas temu polskie gospodynie ograniczały się do tradycyjnych polskich dań, których receptury znane były każdemu na pamięć. Używały także najprostszych, powszechnie stosowanych sposobów przyrządzania potraw takich jak gotowanie czy smażenie. Dzisiaj dzięki ogólnemu rozwojowi wielu sektorów przemysłu także w kulinariach istnieje więcej możliwości.
Dzisiejsza kucharka lub kucharz, ponieważ coraz częściej możemy spotkać mężczyzn przy garnkach, ma do dyspozycji nie tylko większą gamę produktów spożywczych do sporządzania pysznych i zdrowych dań, ale również może użyć nowocześniejszych sprzętów i metod gotowania. Przykładem może być uważane za jedno z najzdrowszych gotowanie na parze lub smażenie bez użycia tłuszczu na specjalnej patelni grillowej.
Ponieważ świat kulinariów się zmienił, zmieniły się także upodobania i przyzwyczajenia kulinarne Polaków. Dieta przeciętnego Polaka stała się zdecydowanie bardziej zbilansowana i zdrowa. Nasze matki i babki jako kucharki mogłyby się wiele dobrego od nas nauczyć. Ale czy to znaczy, że jesteśmy we wszystkim związanym z gotowaniem mądrzejsi i nie potrzebujemy czasem ich pomocy czy chociaż dobrej rady? Nic bardziej mylnego.
To właśnie praktyczna wiedza i doświadczenie naszych rodziców może być często zbawienne gdy coś w kuchni pójdzie nam nie tak. Tylko mama z babcią przyjdą z pomocą gdy nie będziemy wiedzieć czym wyczyścić przypalony garnek lub jak naprawić przesoloną zupę. Nauczą nas co zrobić z pozostałych resztek wczorajszego obiadu, czym domyć ręce czerwone od krojenia buraka albo jak pozbyć się zbyt intensywnych zapachów przechowywanych w lodówce dań.
Można pomyśleć, że w dzisiejszych czasach większość, jeśli nie wszystkie tego typu problemy można w łatwiejszy sposób rozwiązać dzięki nowoczesnym środkom chemicznym, urządzeniom lub cudownym składnikom naprawiającym smak potraw. Wystarczy pójść do zwykłego sklepu z chemią gospodarczą bądź też do pierwszego lepszego hipermarketu aby naszym oczom ukazał się cały wachlarz rozmaitych środków niezbędnych w domu.
Od detergentów usuwających tłuszcz przez specyfiki na usunięcie przypaleń, skończywszy na zmiękczaczach wody. Istnieje także wiele gadżetów ułatwiających pracę w kuchni na przykład termometry do mierzenia temperatury potraw, wskaźniki poziomu ugotowania jajek, wszelkiego rodzaju miksery, blendery, roboty kuchenne, które są w stanie przygotować za nas nawet cały obiad.
Ale co jeśli któryś ze sprzętów się zepsuje i odmówi posłuszeństwa albo skończy nam się nasz ulubiony, niezastąpiony spray do usuwania zabrudzeń z garnków? Wyrzucimy garnek, gdyż nie poradzimy sobie z jego wyczyszczeniem? W takich sytuacjach niezbędne okazują się stare sprawdzone metody naszych mam.
Każda doświadczona gospodyni domowa może wymienić niezliczoną liczbę zastosowań takich składników jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet, kawa mielona czy mąka ziemniaczana, które przeważnie są dostępne w każdym domu na wyciągnięcie ręki. Są one jednak trochę niedocenione przez współczesne panie domu, a niekiedy mogłyby znacznie ułatwić im życie i uratować niejedno danie czy też niejedną patelnię.
Ponadto te cudotwórcze produkty kosztują niewiele i można je zakupić praktycznie w każdym sklepie a ich przechowywanie nie powinno sprawić żadnego problemu, ponieważ mają długą datę ważności i nie zajmują wiele miejsca. Dlatego też powinny się znajdować w każdym domu, bez wyjątku, aby w dowolnym kryzysowym momencie można było ich użyć.
Wracając do sytuacji, w których bardzo pomocna może się okazać sprawdzona metoda naszych babć omówmy choćby ten przypalony garnek. Jeśli zastanawiasz się czym wyczyścić przypalony garnek w prosty, tani i nieinwazyjny sposób wystarczy, że sięgniesz do kuchennej szafki i wyciągniesz którąś z następujących rzeczy: sodę oczyszczoną, ocet lub kwasek cytrynowy.
Następnie wystarczy zalać przypalone naczynie gorącą wodą, dosypać lub dolać jeden z wymienionych wcześniej produktów i odstawić naczynie na jakiś czas. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach przypalenie zmięknie i powinno samo odejść bez dodatkowego szorowania.