sen

Chcę jest nieodłącznym elementem cyklu dobowego człowieka. Brak snu uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dużo osób Bagatelizuje znaczenie snu, a to niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu. Efektem zbyt krótkiego snu może być pogorszenie samopoczucia, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a także większa podatność na stres i nadwaga. W jaki sposób uregulować proces snu? Czy istnieje dieta wspomagająca sen? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/masz-problemy-ze-spaniem-wyprobuj-ta-diete/ 

Proces snu – w jaki sposób jest regulowany? 

Sen oraz czuwanie jest to stan wszelkiej aktywności, którym można podzielić na dwa elementy składowe cyklu dobowego. Cykl dobowy regulowany jest poprzez wiele czynników, takich jak na przykład hormony. Kluczowe znaczenie odgrywa tutaj hormon, jakim jest melatonina, czyli związek wydzielany przez szyszynkę i pełniący rolę zegara biologicznego. 

Wydzielanie melatoniny zmienia się na przestrzeni dobry. Początek wydzielania takiej substancji zachodzi po zmroku, kiedy do siatkówki oka dociera znacznie niej światła. Szczyt wydzielania melatoniny przypada na okres pomiędzy północą, a 3 nad ranem. 

W procesie syntezy melatoniny kluczową rolę odgrywają aminokwasy takie jak tryptofan. Jest to związek, który uczestniczy w procesie serotoniny. Żeby zadbać o właściwą jakość snu, dobrze jest więc dostarczyć wraz z dietą odpowiednich ilości tego składnika. 

Odpowiedni model żywienia ma ogromne znaczenie, ponieważ tryptofan jest aminokwasem egzogennym, który nie jest syntetyzowane w organizmie oraz konieczne jest jego dostarczanie razem z dietą. 

Dieta, która wspomaga sen 

Żeby zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu, Należy zwrócić szczególną uwagę na dietę. Chodzi tutaj o uwzględnienie tryptofanu. Średnie zapotrzebowanie osoby dorosłej na ten składnik to około 5 mg/kg masy ciała. Takie ilości aminokwasy mogą być dostarczane razem z dietą. Jednym z najbogatszych źródeł tego składnika w diecie są jaja, które zawierają pełnowartościowe białko. 

Inne bogate w tryptofan składniki pokarmowe to również: 

  • nasiona roślin strączkowych
  • mięso z indyka i kurczaka 
  • żółte sery i białe mleko
  • orzechy
  • pestki dyni i nasiona słonecznika
  • warzywa i owoce – zwłaszcza awokado, szpinak lub banany 

Zobacz też: http://www.yummie.pl/odpowiednie-nawilzenie-ktorego-potrzebuje-nasza-skora/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here