Obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca. Charakteryzuje się ona za wysokim poziomem cukru we krwi zwanym hiperglikemią. Przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowa produkcja lub niewłaściwe działanie insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Odpowiednio leczona cukrzyca natomiast zapobiega hiperglikemii, której objawy są bardzo niebezpieczne dla człowieka.
Przyczyny
Główną przyczyną nadmiaru cukru jest przede wszystkim niezdiagnozowana i długo nieleczona cukrzyca czy źle dobrana dawka insuliny. Objawy bardzo wysokiego cukru we krwi mogą pojawić się w okresie infekcji. Hiperglikemia może również pojawić się na skutek nieprawidłowej diety, zawierającej na przykład zbyt dużą ilość węglowodanów prostych, może być skutkiem niewystarczającej aktywności fizycznej lub efektem ubocznym stosowania leków na jakieś inne schorzenia.
Objawy
Warto wiedzieć, że poziom cukru we krwi, musi być badany na czczo. Nie powinien przekroczyć 100 mg/dl. Jeżeli podczas badania mamy na przykład 128 mg/dl – poziom cukru jest zbyt wysoki. To właśnie wtedy mamy do czynienia z hiperglikemią. Objawy, które najczęściej możemy zauważyć to: zbyt częste oddawanie moczu, suchość w ustach, sucha skóra, senność. Wyróżniamy dwa rodzaje nadmiaru cukru w ludzkim organizmie:
*Hiperglikemia na czczo – występująca zazwyczaj minimum 8 godzin po posiłku. We krwi utrzymuje się stężenie cukru wyższe niż 126 mg/dl
*Hiperglikemia występująca po posiłku – poziom glukozy we krwi przewyższa wtedy 180 mg/dl
Leczenie i zapobieganie
Prawidłowym leczeniem cukrzycy jest przyjmowanie dawek leków i regularne posiłki, ograniczenie spożywania tłuszczów i zwiększenie ilości warzyw oraz owoców w codziennej diecie sprzyjają utrzymywaniu prawidłowego poziomu cukru. Dodatkowo warto wiedzieć, że hiperglikemia występuje na pewno rzadziej u osób aktywnych fizycznie.
Możliwe powikłania
Za wysoki z poziom cukru, który utrzymuje się przez długi czas może spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych. Istnieje zagrożenie uszkodzenia naczyń w gałce ocznej, co prowadzi do powstania zaćmy. Występuje też zwiększone ryzyko chorób wieńcowych, uszkodzenia nerek i neuropatii.
Jeżeli natomiast wystąpi hiperglikemia, postępowanie powinno być dostosowane do stanu chorego:
*Jeżeli chory jest nieprzytomny – należy wezwać pogotowie i ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej. W tej sytuacji najczęściej podłącza się kroplówkę i podaje insulinę.
*Jeżeli chory nie stracił świadomości- powinien przyjąć dużą ilość wody z solą, która pomoże mu usunąć nadmiar cukru z organizmu.
Częstą przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowe leczenie cukrzycy, oraz niestosowanie się do zaleceń lekarza. Badania hiperglikemii na czczo oraz po posiłku to podstawowe środki prewencji. Ważne jest też regularne przyjmowanie leków i insuliny.
Jak więc zapobiegać hiperglikemii?
Aby wysoki poziom cukru we krwi nie pojawił się tez u nas, należy kontrolować ilość spożywanych na co dzień węglowodanów. Dodatkowo regularnie badać poziom cukru we krwi. Jeżeli badania wykażą obecność ketonów w moczu, konieczne jest zaprzestanie ćwiczeń.