Szkło, a więc szyby w oknie stanowią nawet 95% powierzchni całego okna. W oknach z PCV stosuje się rozwiązanie, które przyjęło się i już od dziesięcioleci stosowane jest konsekwentnie przez projektantów okien. Jest to szyba zespolona. Panel szklany złączony w nierozbieralny przestrzenny pakiet.
Konstrukcja szyby zespolonej
W zależności od ilości tafli szkła, z których składają się okna z PCV rozróżniamy cztery rodzaje szklenia:
– panel jednoszybowy niezespolony,
– kaseta dwuszybowa i jednokomorowa,
– zestaw trzyszybowy i dwukomorowy,
– skrzynka czteroszybowa i trzykomorowa.
Schemat budowy typowego panelu szyby
Bez względu na ilość tafli szklanych okna z PCV w tym elemencie zachowują niezmienność i regularność. Już w podstawowym panelu jednokomorowym występować mogą wszystkie części składowe wyposażenia konstrukcyjnego.
Podstawowym elementem budowy okna z PCV są tafle wysoko przezroczystego szkła.
Wewnętrzna płyta szklana od strony komory okna pokryta jest filtrem, tworzącym powłokę niskoemisyjną. Przepuszcza ona widzialne promieniowanie słońca i podczerwień, a zatrzymuje wewnątrz promieniowanie długofalowe.Ramka pomiędzy szkłem w oknach z PCV działa jak dystans i absorbuje wilgoć. Wewnątrz znajduje się granulat.
Najczęściej do produkcji sit stosuje się zeolity. Są to materiały ceramiczne charakteryzujące się nano porowatości. Każdy rodzaj materiału ma inne parametry porów i nadaje się do wychwytu różnych substancji.Oprawa z aluminium uszczelniona jest masą na bazie butylu, którego trwałość i zachowanie szczelności ocenia się na 25 lat.Wnętrze komór wypełniają gazy o dużej rezystancji cieplnej, którą daje im niezwykła gęstość. Trzy do czterokrotnie większa niż w przypadku gazu obojętnego, jakim jest azot. Do wypełniania komór w oknach z PCV stosuje się neon, ksenon lub argon. Oprócz niezwykle dużej gęstości gazu mają jeszcze jedną właściwość wykorzystywaną w oświetleniu. Po przyjęciu impulsu elektrycznego świecą jasnym światłem.
Na zewnątrz dla wzmocnienia szczelności stosuje się elastyczny silikon.
Panel szyby może być dodatkowo wyposażony w elementy tłumiące hałas z zewnątrz. Pierwsza warstwa szkła, znajdująca się na zewnątrz pomieszczenia składa się z dwóch tafli rozdzielonych folią wyciszającą.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm