jak układać produkty w lodówce

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku produktów spożywczych ogromny wpływ na ich jakość ma sposób przechowywania. Wkładamy zakupy do lodówki, nie zwracając uwagi, na jakiej półce układamy poszczególne produkty. To błąd. To jednak prosta droga do zmarnowania żywności, która szybko się psuje, jeśli nie jest przechowywana w odpowiednich warunkach. W lodówce bowiem obowiązuje pewna hierarchia, mająca ścisły związek z temperaturą panującą w chłodziarce. Nie jest ona taka sama w całej lodówce, i choć różnice wynoszą zaledwie kilka stopni, to warto wiedzieć, na jakiej półce w lodówce układać poszczególne artykuły spożywcze.

Najwyższa półka w lodówce

Na najwyższej półce w lodówce powinny więc leżeć produkty o najdłuższej trwałości, np. żywność przechowywana w słoikach, a także w szczelnych opakowaniach. Przestrzeń na górnych półkach nadaje się też doskonale do przechowywania ciast, takich które wymagają chłodzenia, ale nie bardzo niskich temperatur (np. serniki).

Środkowe półki w lodówce

Półki środkowe zarezerwowane są dla nabiału, o którego prawidłowe przechowanie szczególnie trzeba dbać. W nim najszybciej rozwijają się drobnoustroje, będące odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. W środkowej części lodówki temperatura oscyluje wokół 5°, stąd warto w niej układać kefiry, jogurty, mleko (niektóre lodówki posiadają specjalną półkę do przechowywania butelek w pozycji leżącej, która powinna być zainstalowana na środku urządzenia chłodzącego), ale również sery i twaróg. W tych okolicach należy również układać wszystkie produkty, na opakowaniu których znaleźć można zwrot: „po otwarciu przechowuj w lodówce”. Tu także panują optymalne warunki do przechowywania garnka z zupą, który musi być szczelnie zamknięty. Nieco niżej można ułożyć wędlinę.

układanie produktów w lodówce - jakie zasady

Dolne półki lodówki

Najzimniejsze miejsce, czyli najniższe półki, powinniśmy przeznaczyć na jedzenie, które psuje się najszybciej. Tu warto umieścić mięso, ryby i wędliny, a także pokrojone owoce lub warzywa oraz produkty w otwartych opakowaniach. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie tu rzeczy, po które sięgamy najczęściej. Dzięki temu, że będą się one znajdować w łatwo dostępnym miejscu, ograniczymy czas, w jakim będą otwarte drzwi lodówki. Będzie to korzystnie wpływało na kondycję naszej chłodziarki.

Komory i szuflady w lodówce

Komory i szuflady znajdujące się na samym dole lodówki przeznaczone są na świeże warzywa, takie jak sałata i owoce cytrusowe. Niektóre nowoczesne modele lodówek mają odrębną regulację temperatury w szufladach. Dzięki temu można na przykład szybko schłodzić napoje czy wino.

Drzwi lodówki

Jeśli jednak nie zależy nam na przechowywaniu napojów w bardzo niskiej temperaturze, tradycyjnie ich miejsce jest na drzwiach lodówki. Możemy tam trzymać butelki z sosami czy słoiki z musztardą i majonezem. W tym miejscu szybko i często robi się cieplej przez otwieranie drzwi urządzenia, a te produkty nie wymagają niskiej temperatury. Zazwyczaj, górne balkoniki przeznaczane są do przechowywania jajek i masła. Stosowanie się do powyższych zasad zapewnia nie tylko przedłużoną świeżość przechowywanych produktów, ale też pozwala zachować ich odpowiedni smak i walory odżywcze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here