Piękne, bujne i zdrowe włosy to marzenie chyba każdego człowieka. Aby móc odpowiednio o nie dbać, konieczne są pewne podstawy z zakresu wiedzy dotyczącej choćby budowy, składu chemicznego czy cyklu wzrostu.
Budowa włosów
Na głowie przeciętnego człowieka znajduje się średnio 150 tysięcy mieszków włosowych. To właśnie one, wraz z cebulką, tworzą wewnętrzną część włosa, zwaną korzeniem. Ponieważ przez większość swojego życia znajduje się on pod skórą, pozostaje niewidoczny dla oka. Wystająca ponad powierzchnię ciała łodyga to ta część włosa, którą zauważamy, czeszemy, pielęgnujemy i odżywiamy. Ponadto warto również wspomnieć o brodawce, czyli elemencie bezpośrednio sąsiadującym z cebulką. Wyposażona jest w naczynia krwionośne, przez co ma możliwość dostarczania do włosa wszystkich niezbędnych elementów, dzięki którym może on prawidłowo się rozwijać.
Skład chemiczny włosa
Warto również wiedzieć, jak wygląda włos od strony chemicznej. Głównym elementem jego budowy są proteiny, czyli białka. Jednym z nich jest podstawowy składnik włosa, czyli keratyna. Zawiera ona wysoki poziom aminokwasów siarkowych (m.in. cysteiny i metioninny). Skład chemiczny włosa obejmuje również wodę, lipidy i minerały (szczególnie siarkę, żelazo, srebro, azot, wapń, sód, potas, selen). Nie można pominąć również melaniny. Jest to białkowy barwnik, chroniący naskórek, odpowiadający również za to, jak w ostateczności wyglądać będą włosy człowieka pod kątem kolorystycznym. Jeśli zatem widzimy osobę, która jest blondynem, oznacza to, że posiada ona barwnik w typie rozproszonym. Ludzie o włosach czarnych, brązowych, brunatnych dysponują ziarnistym rodzajem pigmentu.
Wzrost włosa
Cykl wzrostu włosa to proces, w którym na przemian zachodzą trzy fazy. W ciągu życia jednego człowieka może dojść nawet do 25-30 powtórzeń takiego cyklu. Całość rozpoczyna anagen, czyli bardzo aktywny etap pod względem wzrostu. Jest to najdłuższa z faz – ciągnie się nawet do 5-6 lat. Po niej dochodzi do przejściowego okresu, zwanego katagenem, trwającego zaledwie parę tygodni. Cebulka odłącza się wówczas od brodawki i zmierza ku wyjściu ponad skórę. Cykl wzrostu włosa kończy się obumarciem podczas telogenu. Ostatni z etapów to już brak wzrostu, a jedynie spoczynek i śmierć włosa, który wydostaje się poza obręb ciała. Cykl wzrostu włosa zależny jest m.in. od czynników genetycznych, stanu zdrowia człowieka, jego wieku, płci i działania gruczołów dokrewnych.