Zapalenie płuc u dzieci jest bardzo ważne. Pamiętajmy, iż zawiera ono mnóstwo zagrożeń dla zdrowia dziecka. Również sam jej rozwój jak oraz stan jest niezwykle uciążliwy. Przejawia się trudnościami w oddychaniu, może prowadzić do wielu powikłań. Niezbędna jest tutaj konsultacja u specjalisty i odpowiednie podjęcie leczenia. Dzieci są niższą wytrzymałość w stosunku do dorosłych. Narażone są na kontakt z drobnoustrojami oraz bakteriami w przedszkolu i szkole. Zapalenie płuc wywołują bakterie, przeróżnego typu zarazki. Stany zapalne u dzieci paru tygodniowych jak oraz paru miesięcznych. Wirusowe zapalenie płuc jest o znacznie bardziej groźniejsze. Przejawia się podobnie jak grypa, jest nosi za sobą niezwykle ważne konsekwencje. Sama konsultacja u specjalisty, słuchanie nie wystarczą, by postawić odpowiednią diagnozę. Zdjęcie RTV jest jasnym przekazem na to, lub występuje wirusowe zapalenie płuc. Gdy stawia na przykład brak apetytu, suchy kaszel, odczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej, może oznaczać wirusowe zapalenie płuc. Potrafią także towarzyszyć temu wielka temperatura, dreszcze, potliwość. Pewne osoby mają na bezobjawowe zapalenie płuc.
Leczenie zapalenia płuc
W wypadku maluchów i dzieci do pierwszego roku życia chciana jest hospitalizacja. Jeśli dzieci już są starsze, skierowanie do szpitala otrzymują tylko te, które niezwykle ciężko przechodzą dolegliwość. W wypadku początkowego wirusowego zapalenia płuc można podać środki przeciwwirusowe. Specjalista może również zalecić stawiania baniek. Ową formę można podawać w stanach zapalnych dróg oddechowych. Zapalenie płuc u dzieci można leczyć antybiotykami, oczywiście dobrze dobranymi. Wszystko jest zależna od gatunku bakterii i wieku dziecka. Oprócz lekarstw należy przestrzegać parę zasad. Należy podawać powszechnie płyny, nie przegrzewać dziecka, dbać o odpowiednią wilgotność, dbać o lekkostrawną dietę, dokładnie oczyszczać nos dziecka.
Jak zapobiegać zapaleniu płuc u dzieci?
Najlepszym wyjściem będzie zapewnienie dziecku szczepionki. Zapalenie płuc jest wytwarzane przez mikroorganizmy. Właśnie z tego względu bardzo istotne jest, by myśleć o przestrzeganie zasad czystości. Mowa tu o częstym myciu rąk i zmienianiu ręczników. W zaawansowanym zapaleniu płuc, dziecko musi być usuwane w szpitalu. Więc chociażby podczas niewielkich symptomów, winni zadbać o natychmiastową konsultację u specjalisty. Zapalenie płuc u dzieci może być tak niebezpieczne.
Zapalenie płuc – monitorowanie leczenia
Pierwszą kontrolę skuteczności leczenia zapalenia płuc u pacjentów leczonych ambulatoryjnie poleca się blisko 2 dni po rozpoczęciu antybiotykoterapii (wcześniej, gdy wystąpią niepokojące sygnały). Gdy antybiotyk jest dobrze dobrany, polepszenie winno nastąpić po 2 dniach leczenia. Nie zawsze u chorych leczonych ambulatoryjnie jest potrzebę kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego. Należy pamiętać, iż zmiany w obrazie RTG cofają się zdecydowanie dłużej aniżeli sygnały kliniczne. U chorych leczonych w szpitalu monitoruje się saturację oraz wyniki gazometrii krwi tętniczej. Temperaturę ciała, częstotliwość oddechów, tętno oraz ciśnienie tętnicze krwi sprawdza się 2 razy na dzień, a chociażby częściej. Gdy nie następuje poprawa, wykonywa się kontrolne RTG klatki piersiowej. Gdy sygnały ustępują, badanie kontrolne można zrobić podczas wizyty kontrolnej blisko 6 tygodni od wypisu ze szpitala.